X8ME
történet
rólunk
Közösségépítés, együttalkotás
A XVIII. kerületi Művészeti Egyesület tagjai közt hivatásos és amatőr művészek, képző-, ipar-, fotóművészek, szobrászművészek és keramikus művészek is vannak. Művészeink különböző szálakkal kötődnek Budapest XVIII. kerületéhez, Pestszentlőrinchez, Pestszentimréhez. Alkotásaikkal évente többször is bemutatkoznak, hol közös kiállítással, hol egyénileg.
Az Egyesület 1995. november 2-án, a pestszentlőrinci Gyöngyvirág utcai műteremben (egykoron Hofherr-villa) alakult meg Török Ibolya szobrászművész vezetésével és 38 alapító taggal. A közösségépítésre alkalmas művészeti bázis létrejöttét szorgalmazta többek között Dien Gizella, Fark László, Frech’ Ottó, Gál Dezső, Gálné Csuka Margit, Dr. Gomola György, Kaszner Margit, Keszthelyi István, László Pál, Lengyel Imre, Málnai István, Rózsavölgyiné Tomonyák Gitta, Sajgó Attila, Sajgó Réka, Szalay Zsuzsanna, Szentirmay Attila is.
Az Egyesültetet 1996. június 25-én jegyezték be hivatalosan. Az Egyesület első elnökének munkáját Fark László grafikusművész és Frech’ Ottó fafaragóművész alelnökök segítették. Az első Tavaszi Tárlatot 1996-ban rendezték meg. Intenzív, boldog időszak vette kezdetét, melyet az alapító tagok közül többen „aranykor”-ként említenek. Közösség alakult az Önkormányzat támogatásával és a város szépítésében is feladatokat kapott az egyesület. Hasznosítási tervek, nagy ívű fejlesztési- és tehetség-mentorálási elképzelések fogalmazódtak meg, valamint megszervezték az első Nemzetközi Művésztelepet.
1998. május 11-én az elnökség összetétele megváltozott: Frech’ Ottó mellett Málnai István és Árvay Zolta vette át a képviseleti jogokat. 2005. októberében az Egyesület telephelyet változtatott: a felújított Madách utcai szövőműhelyben lelt új otthonra. Az egykori – az ünnepélyes átadásról tudósító – hír szerint ekkor az Egyesület 40 fős tagságot számlált, és az „AlkotóHázi Kiállítóterem”-ben rendszeresen kísérleti- és hagyományos kiállítások „vernissage”-ok rendezésére kerül sor. Hosszú távon működtetni szándékozott, „Kézenfogás” elnevezésű programot indítottak el, és létrejött a „Moholy-Média-Műhely”. Ennek keretében az amatőr művészek – negyedévenként – segítséget és útmutatást kérhettek alkotó munkájukhoz.
Néhány év után azonban az új helyszín egyre zártabbá vált, még alkotóműhely szerepét is nehezen töltötte be, ezért az önkormányzat egy bő évtized után, 2017-ben visszavette azt a Művészeti Egyesülettől. A 2017. június 30-án megtartott rendkívüli közgyűlésen az Egyesület Árvay Zolta elnöki jogkörének felfüggesztését kérte és a képviseleti jogokat az Ideiglenes Ügyvivő Testület vette át.
Tisztújításra 2018. február 22-én került sor, ahol a közgyűlés Buczkó Imre, Frömmel Gyula és Garamvölgyi Béla tagokat választotta be az elnökségbe. Garamvölgyi Béla elnök rendkívüli és kitartó munkája adta vissza az Egyesület hírnevének megkopott fényét. 2020-ban egy igényes jubileumi kötet mutatta be az Egyesület 30 művészét és alkotásait, melynek létrejöttét Garamvölgyi Bélának, az Egyesület akkori elnökének köszönhetjük. Szervezési feladatai mellett a katalógus nívós grafikai munkája is őt dícséri. A katalógus a bemutatott művészeken és műveiken keresztül bizonyítékként szolgál, miszerint az Egyesület meghatározó szereplője a XVIII. kerület művészeti életének.
Garamvölgyi Béla és alelnökei az 5 éves mandátumuk lejárta után új elnökség létrejöttét javasolták. 2022-től az egyik legfiatalabb festőművésze, Lenkes Ildikó vezeti az Egyesületet. Jelenlegi alelnökök Tóthné Szabó Magdolna és Kurucz Ferenc.
Az idén harminc éves Művészeti Egyesület életében voltak termékeny, virágzó és nehezebb időszakok is. Azonban a tagok folytonos gondoskodása és az időszakos megújulások mindig meghozták a lendületet.
Az évente megrendezett kiállításainkon, tagjaink bemutatkozásain, kiadványaink és különféle programjainkon túl művésztelepeket is szervezünk. 2023 szeptembere óta, pedig a Művészeti Egyesüet működteti a Láttató Művészklubot a Kondor Béla Közösségi Házban, melyre nem csak az egyesület tagjait várják, hanem a művészetet kedvelő érdeklődőket is.
Az itt leírt bemutatkozónkhoz a 2020-as jubileumi katalógus előszavából is merítettünk ihletet, melyet Heilauf Zsuzsanna, történész, muzeológus és a Tomory Lajos Múzeum intézményvezetője írt.
Művészeink – lapozó























